Kriterleriniz farklı olabilir ancak tüm iyi yaşam felsefelerinin dört temel parametresi olduğuna inanıyoruz:

 1. Hayatta Kalma. Nadir durumlar dışında en iyi felsefeler temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bu genellikle büyük bir endişe durumu yaratmaz, çünkü çoğumuz hayatta kalmak için gereken minimum eşiğin ötesinde yaşıyoruz.
 2. Mutluluk. İyi hayat felsefeleri sizi iyi hissettirmeli. Büyük felsefeler sizi rahatsız edici koşullarda bile mutlu edecektir. Man’ın Anlam Ara adlı kitabında bulunan Victor Frankl, toplama kamplarında inanılmaz sıkıntı çekmesine rağmen, güçlü bir yaşam stratejisi nedeniyle dayanabileceğini gösterdi.
 3. Anlam. Mutluluk, anlamsızlığın içinde nadiren var olabilir. İyi felsefeler sizi faydalı ve değerli hissetmenizi sağlamalıdır, aksi halde zevkli anlar kaybolurken hiçbir şey kalmaz.
 4. Durumun Bağımsızlığı. Yaşam felsefeniz tüm durumlara ve durumlarda uygulanmalıdır. Anlam ve mutluluk elde etme stratejiniz, akraba ölümünden veya işsiz kalmaktan sonra bile devam etmelidir.

Farkında olsun ya da olmasın herkesin bir yaşam felsefesi vardır. Bu felsefenin rafine edilme süreci bir gemi inşa etmek gibidir. Zor zamanlarda sizi taşıyacak ve keyifli anlarda kolayca yüzebilmenizi sağlayacak. Hayattaki stratejinizi geliştirmek için bazı ipuçları:

 1. İnceleme. Bir yaşam felsefesi dış kaynak olmadan olamaz. Her ne kadar birçok büyük din önceden oluşturulmuş felsefeleri bir araya getirse de, yaşam için bir strateji oluşturma işi sadece sizindir. İnançlarınızı ve stratejilerinizi düşünmek, bunu yapmanın tek gerçek yoludur. Düşüncelerinizi yönlendirmek için günlüklere veya meditasyonlara uğrayın.
 2. Diğer felsefeleri inceleyin. Diğer insanlardan ve kitaplardan felsefe toplayın. Kendinizi başka düşünce biçimlerine maruz bırakırken olabildiğince geniş olmaya çalışmalısınız. Yeni bir düşünce yöntemiyle yozlaştırılabileceğine inanmıyoruz, bu yüzden kendinizi sadece şu andaki beklentilerinize uyan felsefeleri keşfetmeyle sınırlamayın.
 3. Sorumluluklara odaklan. Felsefe pratik olmalı. Bu yanıtlanamayan sorulara daha az odaklanmak anlamına gelir. Cevaplanabilir sorular şöyle:
  • “Anlamlı bir hayat sürmek için ne yapmalıyım?”
  • “Acı verici anları nasıl görmeliyim ki beni boğmasınlar?”
  • “Diğer insanlarla ilişkilerde nasıl hareket etmeliyim?”
 4. Taahhüt etmeyin. Bir felsefe inşa etmek, sonuç olarak değil devam eden bir iyileştirme sürecidir. Kesin bir cevap bulmayı beklemeyin. Tavsiyemiz şu anda elinizde olan en iyi stratejileri görmek, fakat her zaman yeni anlayışlara açık olmak.
 5. Referansları aramak. Deneyim, yaşam stratejinizi şekillendirebilir. Mümkün olduğu kadar geniş deneyimler bulmayı amaçlayın. Böylece bir yaşam felsefesi geliştirirken bunları referans noktaları olarak kullanabilirsiniz. Bu, bir yıl boyunca çok fazla uyuşturucu içmeniz veya vahşi doğada çıplak yaşamanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece kendinizi günlük hayatınızın rutini ile sınırlamamalısınız.
 6. Başkaları ile iletişime geçin. Felsefenizi tartışın ve diğer insanların felsefesini bulun. Karar vermek ve sadece gözlemlemek için elinizden geleni yapın. Yaşamla ilgili tamamen farklı felsefeler duyun, çünkü her biri değerli bir yeni fikir kaynağıdır.
 7. Deneme. Felsefelerin pratik olması gerekir. Farklı yaklaşımlarla denemeler yapın ve hangisinin yukarıda bahsettiğimiz dört kriterle en iyi şekilde bağlantılı olduğunu görün.
 8. Yeni fonksiyonlar toplayın. Lensler ve metaforlar, yaşam stratejisinin önemli bir bileşenidir. Daha fazla bilgi edinmek için düşünce kütüphanelerinden yararlanın.
 9. Çakışan fikirlere sahip olun. “İkisini de kabul etmeden kafada çelişen iki fikir sahibi olmak, eğitimli bir aklın işaretidir” diyen Aristoteles’in olduğuna inanın.
 10. Sabırlı olun. Yaşamak için mükemmel bir stratejiden çok uzaktasınız. Bir yaşam felsefesinin rafine edilme sürecinin belki de tüm hayatınız boyunca onlarca yıl alacağını umun. Kesin cevap yoktur, sadece hafifçe optimize edilmiş cevaplar vardır.

Bonus: Çok fazla ciddiye almayın! Yaşamak için bir strateji önemlidir, ancak büyük bir yük gibi hissettirmemelidir. Harika felsefeler, olasılıklar, macera ve fırsatlar ile sizi heyecalandırmalı. İyi bir tekne zor denizlerle başa çıkabilmelidir ancak su sakin olduğunda ve güneş açık olduğunda da rahat olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz