Felsefe nedir… Öncelikle çeşitli kavram tanımlarını inceleyelim…

1)

     a(1): Teknik prensipler ve uygulamalı sanatlar dışındaki tüm öğrenmeler

       (2): Tıp, hukuk ve teolojiye özgü bilimler ve liberal sanatlar
       (3): Büyük bir akademinin 4 yıllık üniversite bölümü
     b(1)Arkaik Dönemde:  Fizik Bilimi
       (2):Etik
     c: Temel mantığı , estetiği, etiği, metafiziği ve epistemolojisini içeren bir disiplin

2)

      a: Bilgelik peşinde
      b: Gözlemsel araçlardan ziyade esas olarak spekülatif genel bir değer ve gerçeklik anlayışı arayışı
      c: Temel inançları ifade eden temellerin ve kavramların analizi
3) 
      a: Bir bireyin veya grubun en temel inançları, kavramları ve tutumları

En basitinde, felsefe (Yunanca Philosophiaya da philosophy, ‘bilgelik aşkı’ anlamına gelir), bilgi çalışması ya da “düşünmeyi düşünmek” dir. Kapsadığı şeyin genişliği çok fazla olsa da tanımları…

PEKİ FELSEFE NEDİR SORUSUNA VERİLEN DİĞER CEVAPLAR NELER?

  • Bireylerin nasıl yaşaması gerektiği ile ilgili disiplin (etik); ne tür şeyler var ve temel özellikleri nelerdir (metafizik); gerçek bilgi (epistemoloji) olarak sayılan şey; ve doğru muhakeme ilkeleri nelerdir (mantık) ( Wikipedia )
  • Ampirik yöntemlerden ziyade mantıksal akıl yürütmeye dayalı gerçeklik, bilgi veya değerlerin doğası, nedenleri veya ilkelerinin incelenmesi ( Amerikan Miras Sözlüğü )
  • İnsanın akıl yürütmesi ile keşfedilebilecek varoluş, gerçeklik, bilgi ve iyiliğin nihai doğasının incelenmesi ( Penguin English Dictionary )
  • Varoluş ve bilgi ile etik hakkındaki soruların rasyonel araştırılması ( WordNet )
  • özellikle insanın doğası, davranış ve inançları hakkında bilgi ve hakikat arayışı ( Kernerman English Multilingual Dictionary )
  • Temel ilkelere rasyonel ve eleştirel sorgulama ( Microsoft Encarta Ansiklopedisi )
  • Dünyanın en genel ve soyut özelliklerinin ve düşündüğümüz kategorilerin incelenmesi: zihin, madde, akıl, kanıt, gerçek, vb. ( Oxford Felsefe Sözlüğü )
  • Dünyanın temel doğası, insan bilgisinin gerekçesi ve insan davranışının değerlendirilmesi hakkında dikkatli düşünce ( Felsefe Sayfaları )

Felsefenin tanımı, felsefenin kelime anlamı, felsefenin anlmı oldukça geniş olmakla birlikte bir de bunun kadar önemli bir kısım daha vardır.

Felsefi sorular (bilimlerin aksine) genellikle doğada temel ve soyuttur. Felsefe, öncelikle yansıma yoluyla yapılır ve denemeye dayanma eğiliminde değildir, ancak araştırma için kullanılan yöntemler, doğa bilimleri çalışmasında kullanılanlara benzer olabilir.

Yaygın kullanımda bazen verimsiz ya da anlamsız musingler duygusu taşır, ancak yüzyıllar boyunca en önemli orijinal düşüncelerin bir kısmını o üretti ve politikaya, sosyolojiye, matematiğe, bilime ve edebiyata katkısı tahmin edilemezdi. Ayrıca çok çeşitli konular hakkında daha net düşünmeyi ve argümanları analiz etme yöntemlerini öğrenmenin iyi bir yolunu sağlar. Hayatın diğer alanlarında çeşitli durumlarda yararlı olabilir.

Felsefe o kadar büyük bir konudur ki, onu yönetilebilir ve mantıklı bölümlere nasıl ayıracağını bilmek zordur. Belki en üst düzeyde en temel genel bölünmüş olan Doğu ve Batı Felsefesi ile başlanmalıdır.

Felsefenin kullanımı nedir? Sadece eleştirel düşüncenin değerini güçlendirmek mi, yoksa eleştirel düşünceye olan tutkusuyla akademik filozofların özledikleri disipline daha anlamlı bir şey mi katmak? Felsefe dönüşümsel bir disiplindir. Bizi anlam ve gerçeğe giden bir yola sokar. Bu yola çıkmak – ya da sadece orada olduğunun farkına varmak – hayat değiştiren bir deneyimdir.

Filozof olmak için üniversite diplomasına ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey bir cesaret dozu, sorgulayıcı bir zihin ve bir anlam tutkusu. Akademik filozoflar, araştırmanın başına doğruyu koymak istemektedir ancak aslında anlam en önemli şeydir. Aramanın kendisi anlamlı olmasaydı, kim gerçeği aramak için yola çıkardı ki? Sonuçta, insanları felsefeye çeken yaşamdaki anlam arzusu.

Felsefenin nihai amacı bilgi ya da gerçek değildir. Hayatın kendisinin gençleşmesidir.

Çoğu insan anlam üzerinde mutluluğa değer verir. Çünkü bunu elde etmek daha kolay. Alışveriş merkezinde mutluluğu satın alabilirsiniz ancak uzun sürmez. Mutluluk, sığ ve kısacık olma eğilimindedir. Olumlu Psikoloji Dergisi’nde yapılan bir araştırmanın da belirttiği gibi mutluluk burada olan ve şimdiye odaklanmaktır. Acil istek ve ihtiyaçların memnuniyetini yansıtır. Anlam, aksine yaşam boyu deneyimine daha fazla odaklanır. Anlamlı bir yaşam üzerinde durduğumuzda varlığımızın önemini ve amacını yansıtmak için ufuklarımızı şimdiki anın ötesine genişletiriz.

İnsanın Anlam Araması (1946) yazarı Victor Frankl , bir amaç duygusuna sahip olmanın büyük bir kişisel memnuniyet ve esneklik kaynağı olduğunu savundu. Frankl’ın II. Dünya Savaşı’nda çalıştığı ölüm kamplarında, bir amaç duygusu taşıyanların, ıstıraba katlanmak için kararlı oldukları belirlendi. Frankl gözlemler:

Kendisini sevgiyle bekleyen bir insana ya da bitmemiş bir çalışmaya karşı taşıdığı sorumluluğun bilincinde olan bir adam hayatını asla alamayacak.

Varlığınızın ‘nedeni’ nedir? Hayatının anlamı nedir? Bir cevap için mücadele ediyorsanız şunu sorun: ‘Daha iyi bir yer olması için dünyaya ne verebilirim? Şu an nasıl yaşıyorum? Daha iyi bir yolu var mı?

Bunlar ‘klasik’ felsefi sorular değil. Ancak bu soruları sorarak ve onlarla birlikte kalarak, yaşamın anlamını derinden ve dürüstçe yansıtarak bir filozof oldunuz. Gerçekten bu kadar basit. Felsefenin anlamı, anlam üzerinde düşünmektir. Felsefe nedir sorusundan ziyade bu önemlidir. Anlam üzerine düşünmek hayatı daha anlamlı kılar, bu yüzden her zaman filozoflar olmuştur ve olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz