Platon'a göre bilgi nedir?

Doğru! Yanlış!

Plato, bir inancın ancak gerekçeli ve doğru olması halinde bilgi olarak kabul edilebileceği sonucuna varır. Örneğin, eve giden en hızlı yolun karayolunu kullanmak olduğuna inanıyorsunuz. Çünkü bunu test ettiniz ve bu doğru bir bilgi. Doğru değilse veya test etmediyseniz (yani gerekçe yok) o zaman bilgi değildir.

Thomas Aquinas'ın kozmolojik argümanları...

Doğru! Yanlış!

Filozof Thomas Aquinas'ın yarattığı kozmolojik argümanlar, Tanrı'nın var olması gerektiğini savunuyor. Her doğal şeyin başka bir doğal şeye bağlı olduğu ve zincirin sona ermesi için doğal şeylerin tepkisini başlatan doğaüstü bir şey olması gerektiği konusunda ısrar ediyor. Aquinas, bu doğaüstü şeyin Tanrı olduğunu savunuyor.

Felsefe, Yunan felsefesinden geliyor ve anlamı

Doğru! Yanlış!

Felsefe sözcüğü Yunanca'dan gelmektedir ve Bilgelik Sevgisi anlamındadır.

Hangi felsefe dalı öncelikle "olma" sorusuyla ilgilidir?

Doğru! Yanlış!

Varoluşçuluk olma sorunu ile ilgilidir. Herkesin karşılaştığı asıl mücadelenin varoluşçu olduğunu, bu yüzden mümkün olduğunca araştırılması ve sorgulanması gerektiğini ifade eder.

Varoluşçuluk kelimesini hiç kullanmamış olmasına rağmen, ilk varoluşçu olarak kim tanınıyor ?

Doğru! Yanlış!

Kierkegaard, ilk varoluşçu olarak kabul edilir. Ayrıca çok dindardı ve bu durum varlık meselesine yaklaşımını ağır biçimde etkiledi.

Aşkın idealizm...

Doğru! Yanlış!

Aşkın idealizm, şeylerle ilgili deneyimlerimizin gerçekte ne olduğunun temsillere dayandığını; gerçeğin nasıl olduğunu değil, gerçeği nasıl algıladığımızı deneyimlediğimizi ifade eder.

Tabula Rasa ne anlama geliyor?

Doğru! Yanlış!

Tabula rasa, doğumda zihnin boş olduğu fikrine atıfta bulunur. Terim John Locke tarafından icat edildi.

Son Mesih'i kim yazdı ?

Doğru! Yanlış!

Peter Wessel Zapffe tarafından yazılan Son Mesih , insanlığın çektiği sıkıntıların varoluşsal öz-farkındalığımızın ve zekamızın bir ürünü olduğunu savunuyor.

Descartes'ın belki de matematiksel yasaların bile doğru olmadığı sonucuna varmasına yol açan meditasyon…

Doğru! Yanlış!

Descartes, gerçek bilgiden başka her şeyden zihnini silmeye çalışırken, şeytani şeytan argümanı olarak adlandırdığı şeyi kullandı. Bu argüman özellikle matematik ve fen yasalarını protesto etmeyi amaçlıyordu ve içinde Descartes, belki de sadece 2 + 2 = 4 gibi şeylere inandığını, çünkü kötü bir şeytanın bunu yapmasına neden olduğunu belirtti.

Varoluşsal Nihilizm neyi anlatır?

Doğru! Yanlış!

Varoluşsal Nihilizm, yaşamın kendine özgü bir anlamı olmadığı temel fikrine dayanan felsefi bir doktrindir. Buna tüm duygular, eylemler, sosyal altyapı vb. dahildir.

Mağara Alegorisi neyi savunuyor?

Doğru! Yanlış!

Platon'un Mağara Alegorisi, kayalara zorla bağlanmış üç mahkumu içerir; Gördükleri tek şey arkalarında yürüyen insanların duvardaki gölgeleri olduğundan, mahkumlar onları “gerçek” nesneler olarak algılıyorlar. Sonunda mahkumlardan biri kaçar ve gölgelerin gerçek olmadığını, her zaman arkalarında yürüyen insanların gölgeleri olduğunu fark eder. Platon'un buradaki argümanı, algıların doğru görünmesine rağmen onları çevreleyen bağlamı bilmediğimiz için yanıltıcı olabileceğidir.

Metafizik ... çalışmasıdır.

Doğru! Yanlış!

Bir şeyin gerçek olduğunu söylemenin anlamı nedir? Maddi nesneler gibi şeyler var mı? Peki ya matematiksel nesneler? Ne anlama gelir? Bunlar metafizikte sorulan varoluşla ilgili sorulardır...

Epistemoloji … teorisidir.

Doğru! Yanlış!

Bildiğimiz zaman ne biliyoruz? Bir şey biliyor muyuz? Gerçek nedir? Bunlar epistemolojide sorulan sorulardır...

Platon hangi filozofun öğrencisiydi?

Doğru! Yanlış!

Platon Sokrates'in öğrencisiydi.

Jean-Jacques Rousseau için söylenebilir?

Doğru! Yanlış!

Toplum Sözleşmesi, Avrupa hükümdarlarının hükmetmelerinde ilahi bir gerekçe olmadığı iddiasından dolayı bir devrim olarak kabul edildi. Rousseau, halkın yönetme hakkına sahip olduğunu iddia ederek devam etti. Bunun yanı sıra toplum ve siyasetin karşılaştığı sorunları da vurgulayan Eşitsizliğe İlişkin Söylemi adlı yayınıyla tanındı.

Değerin felsefi incelemesi nedir?

Doğru! Yanlış!

Aksiyoloji, etik ve estetiğin bir kombinasyonu olarak görülebilir. Diğer felsefe dallarını zenginleştirmeye yardımcı olan değerin temel sonuçlarını inceler.

Hangi felsefe dalı güzellik meselesiyle ilgileniyor?

Doğru! Yanlış!

Güzel olan ne? Güzel olan şeylerin değeri nedir? Bunlar estetikte sorulan sorulardır...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz